LP38511TJ-1.8
LP38511TJ-1.8
Part Number: LP38511TJ-1.8
Manufacturer: National Semiconductor
Description: IC REG LINEAR 1.8V 800MA TO263-5
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Output Configuration Positive
  • Number of Regulators 1
  • Control Features Enable
  • Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Output Type Fixed
  • Voltage - Output (Max) -
  • Voltage - Input (Max) 5.5V
  • Current - Output 800mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
  • Current - Supply (Max) 13 mA
  • Voltage Dropout (Max) 0.26V @ 800mA
  • Current - Quiescent (Iq) 3.5 µA
  • PSRR 73dB ~ 70dB (120Hz ~ 1kHz)