LN-X-35K-90
LN-X-35K-90
Part Number: LN-X-35K-90
Product Classification: LED COBs, Engines, Modules, Strips
Manufacturer: Luxtech, LLC
Description: LED MOD WM WHT LNR STRP 3500K
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Features -
  • Current - Test -
  • Viewing Angle 120°
  • Wavelength -
  • Type LED Module
  • Configuration Linear Light Strip
  • Luminous Flux @ Current/Temperature -
  • Lumens/Watt @ Current - Test -
  • Light Emitting Surface (LES) -
  • Lens Type Flat
  • Color White, Warm
  • Height 5.59mm
  • CRI (Color Rendering Index) 90
  • Temperature - Test 85°C
  • CCT (K) 3500K 3-Step MacAdam Ellipse
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35V
  • Current - Max 1.1A
  • Size / Dimension 558.80mm L x 19.99mm W