LM3S1332-IQC50
LM3S1332-IQC50
Part Number: LM3S1332-IQC50
Product Classification: Microcontrollers
Manufacturer: Luminary Micro
Description: IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type Surface Mount
  • Programmable Not Verified
  • EEPROM Size -
  • Package / Case 100-LQFP
  • Oscillator Type Internal
  • Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type FLASH
  • Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
  • Speed 50MHz
  • Core Size 32-Bit
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.25V ~ 2.75V