LM2852YMXA-3.3
LM2852YMXA-3.3
Part Number: LM2852YMXA-3.3
Manufacturer: National Semiconductor
Description: IC REG BUCK 3.3V 2A 14HTSSOP
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Surface Mount
  • Number of Outputs 1
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration Positive
  • Output Type Fixed
  • Voltage - Output (Max) -
  • Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
  • Function Step-Down
  • Topology Buck
  • Voltage - Input (Max) 5.5V
  • Frequency - Switching 500kHz
  • Synchronous Rectifier Yes
  • Current - Output 2A
  • Supplier Device Package 14-HTSSOP
  • Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
  • Voltage - Input (Min) 2.85V