LFP12V104A
LFP12V104A
Part Number: LFP12V104A
Product Classification: Batteries Rechargeable (Secondary)
Manufacturer: AIMS Power
Description: AIMS LITHIUM BATTERY 12V 104Ah L
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Weight -
  • Shelf Life -
  • Standard Charge Current -
  • Standard Charge Time -
  • Shipping Info Due to restrictions, only ground shipment is allowed.
  • Discharge Rate -
  • Battery Cell Size 12V
  • Battery Chemistry Lithium Iron Phosphate
  • Voltage - Rated 12.8 V
  • Capacity 104Ah
  • Size / Dimension 12.75" L x 6.75" W x 8.30" H (323.9mm x 171.5mm x 210.8mm)