LDQ-M3604RI
LDQ-M3604RI
Part Number: LDQ-M3604RI
Product Classification: LED Character and Numeric
Manufacturer: Lumex Opto/Components Inc.
Description: 0.36" QUAD DSPLY
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Display Type 7-Segment
  • Common Pin Common Anode
  • Color Red
  • Millicandela Rating 2mcd
  • Current - Test 10mA
  • Wavelength - Peak 635nm
  • Number of Characters 4
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
  • Power Dissipation (Max) 105mW
  • t/Alpha Size 0.36" (9.20mm)
  • Package / Case 12-DIP (0.400", 10.16mm)
  • Size / Dimension 0.551" H x 1.181" W x 0.288" D (14.00mm x 30.00mm x 7.33mm)