LD50W-142-C0350-RD
LD50W-142-C0350-RD
Part Number: LD50W-142-C0350-RD
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: EPtronics, Inc.
Description: 71~142V@350mA, 0~10V Dim to 0%
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Termination Style Wire Leads
  • Operating Temperature -40°C ~ 60°C
  • Efficiency 89%
  • Power (Watts) 50 W
  • Current - Output (Max) 350mA
  • Ratings IP66
  • Features OCP, OVP, SCP
  • Type Constant Current
  • Topology AC DC Converter
  • Voltage - Input (Min) 100VAC
  • Voltage - Input (Max) 305VAC
  • Voltage - Output 71 ~ 142V
  • Approval Agency CE, cURus, FCC
  • Voltage - Isolation 2500 V
  • Dimming 0-10V
  • Standard Number C22.2, UL 8750
  • Size / Dimension 7.24" L x 1.69" W x 0.98" H (183.9mm x 42.9mm x 24.9mm)