LD40W-36-C1100-RD
LD40W-36-C1100-RD
Part Number: LD40W-36-C1100-RD
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: EPtronics, Inc.
Description: 18~36V@1100mA, 0~10V Dim to 0%
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Termination Style Wire Leads
  • Operating Temperature -40°C ~ 60°C
  • Efficiency 85%
  • Power (Watts) 40 W
  • Ratings IP66
  • Features OCP, OVP, SCP
  • Current - Output (Max) 1.1A
  • Type Constant Current
  • Topology AC DC Converter
  • Voltage - Input (Min) 100VAC
  • Voltage - Output 18 ~ 36V
  • Voltage - Input (Max) 305VAC
  • Approval Agency CE, cURus, FCC
  • Size / Dimension 3.78" L x 2.80" W x 1.26" H (96.0mm x 71.1mm x 32.0mm)
  • Voltage - Isolation 2500 V