LD200W-40-C4900-PRD
LD200W-40-C4900-PRD
Part Number: LD200W-40-C4900-PRD
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: EPtronics, Inc.
Description: 14~40V@4900mA, 0~10V Dim to 5%
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Termination Style Wire Leads
  • Operating Temperature -40°C ~ 60°C
  • Efficiency 89%
  • Power (Watts) 200 W
  • Features OCP, OVP, SCP
  • Ratings IP67
  • Type Constant Current
  • Topology AC DC Converter
  • Voltage - Input (Min) 100VAC
  • Voltage - Input (Max) 305VAC
  • Current - Output (Max) 4.9A
  • Approval Agency CE, cURus, FCC
  • Voltage - Output 14 ~ 40V
  • Voltage - Isolation 2500 V
  • Dimming 0-10V
  • Standard Number C22.2, UL 8750
  • Size / Dimension 9.24" L x 2.33" W x 1.47" H (234.7mm x 59.2mm x 37.3mm)