LD16W120-28-C0600-TL
LD16W120-28-C0600-TL
Part Number: LD16W120-28-C0600-TL
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: EPtronics, Inc.
Description: 17~28V@600mA, Phase Dimming
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Termination Style Wire Leads
  • Operating Temperature -30°C ~ 60°C
  • Current - Output (Max) 600mA
  • Efficiency 84%
  • Ratings IP66
  • Power (Watts) 16.8 W
  • Features OCP, OVP, SCP
  • Type Constant Current
  • Topology AC DC Converter
  • Voltage - Input (Min) 108VAC
  • Voltage - Input (Max) 132VAC
  • Dimming ELV, Triac
  • Voltage - Output 17 ~ 28V
  • Approval Agency CE, cURus, FCC
  • Size / Dimension 3.74" L x 1.61" W x 0.98" H (95.0mm x 40.9mm x 24.9mm)
  • Standard Number C22.2, UL 8750
  • Voltage - Isolation 3750 V