LCP8P-10-10K
LCP8P-10-10K
Part Number: LCP8P-10-10K
Product Classification: Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer: ETI Systems
Description: LINEAR POT 10K OHM 0.2W PLASTIC
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Tolerance ±15%
  • Power (Watts) 0.2W, 1/5W
  • Number of Turns 1.0
  • Adjustment Type Side Adjustment
  • Resistance (Ohms) 10k
  • Built in Switch None
  • Taper Linear
  • Number of Gangs 1
  • Actuator Type Round
  • Termination Style Wire Leads
  • Resistive Material Conductive Plastic
  • Bushing Thread -
  • Temperature Coefficient ±400ppm/°C
  • Rotation -
  • Actuator Length 0.393" (9.98mm)
  • Actuator Diameter 0.079" (2.01mm)
  • Size - Body Rectangular - 1.260" x 0.290" Face (32.00mm x 7.37mm)