LCP12A-100-10K
LCP12A-100-10K
Part Number: LCP12A-100-10K
Product Classification: Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer: ETI Systems
Description: LINEAR POT 10K OHM 1.2W PLASTIC
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Panel Mount
  • Number of Turns 1.0
  • Adjustment Type Side Adjustment
  • Termination Style PC Pins
  • Resistance (Ohms) 10k
  • Built in Switch None
  • Taper Linear
  • Number of Gangs 1
  • Resistive Material Conductive Plastic
  • Actuator Length 0.750" (19.05mm)
  • Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
  • Actuator Type Knurled
  • Temperature Coefficient ±400ppm/°C
  • Rotation -
  • Power (Watts) 1.2W
  • Bushing Thread 4-40
  • Size - Body Rectangular - 5.000" x 0.492" Face (127.00mm x 12.50mm)