LCC-044-H403-55
LCC-044-H403-55
Part Number: LCC-044-H403-55
Product Classification: IC Sockets
Manufacturer: E-tec Interconnect AG
Description: LCC Socket, SMT, 44 pos, Gold
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Termination Solder
  • Contact Finish - Post Gold
  • Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
  • Features Closed Frame
  • Current Rating (Amps) 1 A
  • Contact Material - Post Beryllium Copper
  • Pitch - Post 0.050" (1.27mm)
  • Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
  • Number of Positions or Pins (Grid) 44 (4 x 11)
  • Contact Resistance 20mOhm