L6R20-090
L6R20-090
Part Number: L6R20-090
Product Classification: AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Manufacturer: Tri-Mag, LLC
Description: AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 20W
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Applications ITE (Commercial)
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Region Utilized North America
  • Input Type Fixed Blade
  • No Load Power Consumption -
  • Input Connector NEMA 1-15P
  • Polarization Positive Center
  • Operating Temperature 0°C ~ 40°C
  • Form Wall Mount (Class II)
  • Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • Voltage - Output 9V
  • Power (Watts) 20 W
  • Current - Output (Max) 2.22A
  • Cord Length 59" (1.50m)
  • Efficiency Level VI
  • Standard Number 62368-1
  • Approval Agency cUL, FCC, UL
  • Size / Dimension 2.32" L x 1.61" W x 1.04" H (59.0mm x 41.0mm x 26.5mm)