KW60-12S5
KW60-12S5
Part Number: KW60-12S5
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Polytron
Description: DC DC CONVERTER 5V 60W
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 1 5V
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Approval Agency -
  • Supplier Device Package -
  • Voltage - Isolation 3 kV
  • Control Features -
  • Voltage - Input (Max) 18V
  • Voltage - Input (Min) 9V
  • Features Adjustable Output
  • Type Isolated Module
  • Efficiency 86%
  • Current - Output (Max) 12A
  • Power (Watts) 60 W
  • Operating Temperature -25°C ~ 71°C
  • Standard Number -
  • Package / Case 14-DIP Module, 13 Leads
  • Size / Dimension 5.51" L x 3.46" W x 1.34" H (140.0mm x 88.0mm x 34.0mm)