KSR1004BU
KSR1004BU
Part Number: KSR1004BU
Product Classification: Single, Pre-Biased Bipolar Transistors
Manufacturer: Fairchild Semiconductor
Description: TRANS PREBIAS NPN 50V TO92-3
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Through Hole
  • Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Supplier Device Package TO-92-3
  • Current - Collector (Ic) (Max) 100 mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50 V
  • Power - Max 300 mW
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 300mV @ 500µA, 10mA
  • Current - Collector Cutoff (Max) 100nA
  • Transistor Type NPN - Pre-Biased
  • Resistors Included R1 and R2
  • Resistor - Base (R1) 47 kOhms
  • Resistor - Emitter Base (R2) 47 kOhms
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 68 @ 5mA, 5V
  • Frequency - Transition 250 MHz