KPDO-VPM-24-25-25-V-8
KPDO-VPM-24-25-25-V-8
Part Number: KPDO-VPM-24-25-25-V-8
Product Classification: Valves and Control
Manufacturer: Kelly Pneumatics, Inc.
Description: Solenoid Valve 24 Volt 1/8 NPT
Packaging: Case
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • For Use With/Related Products -
  • Actuator Type -
  • Operating Pressure -
  • Fluid Type Air, Inert Gas
  • Features Supply Voltage 24VDC
  • Type Solenoid Valve
  • Function 2/2 Normally Closed
  • Connection Method Threaded 1/8" NPT
  • Orifice Diameter 0.025" (0.64mm)