KPDO-VPM-12-A0-40-V-8
KPDO-VPM-12-A0-40-V-8
Part Number: KPDO-VPM-12-A0-40-V-8
Product Classification: Valves and Control
Manufacturer: Kelly Pneumatics, Inc.
Description: Solenoid Valve 12 Volt 1/8 NPT
Packaging: Case
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • For Use With/Related Products -
  • Actuator Type -
  • Fluid Type Air, Inert Gas
  • Type Solenoid Valve
  • Orifice Diameter 0.040" (1.00mm)
  • Function 2/2 Normally Closed
  • Features Supply Voltage 12VDC
  • Connection Method Threaded 1/8" NPT
  • Operating Pressure -13.7 ~ 105 PSI (-0.94 ~ 7.2 bar)