KLT1C12DC12
KLT1C12DC12
Part Number: KLT1C12DC12
Product Classification: Power Relays, Over 2 Amps
Manufacturer: Hasco Relays
Description: RELAY SPDT 12A 12V
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Termination Style PC Pin
  • Contact Form SPDT (1 Form C)
  • Coil Type Non Latching
  • Release Time 5 ms
  • Coil Voltage 12VDC
  • Must Release Voltage 1.2 VDC
  • Contact Material Silver Alloy
  • Must Operate Voltage 9 VDC
  • Coil Current 30 mA
  • Switching Voltage 277VAC - Max
  • Coil Insulation Class B
  • Operate Time 8 ms
  • Contact Rating (Current) 12 A