KKB1051S28
KKB1051S28
Part Number: KKB1051S28
Product Classification: Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer: Precision Electronics Corporation
Description: POT 1M OHM 2W CARBON R-LOG
  • Features -
  • Tolerance ±10%
  • Bushing Thread 3/8-32
  • Power (Watts) 2W
  • Actuator Type Slotted
  • Actuator Length 0.875" (22.23mm)
  • Resistance (Ohms) 1M
  • Actuator Diameter 0.249" (6.32mm)
  • Rotation 314°
  • Size - Body Round - 1.120" Dia (28.45mm)