KKA2541S28
KKA2541S28
Part Number: KKA2541S28
Product Classification: Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer: Precision Electronics Corporation
Description: POT 250K OHM 2W CARBON LOG
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±10%
  • Termination Style Solder Lug
  • Mounting Type Panel Mount
  • Temperature Coefficient -
  • Number of Turns 1.0
  • Resistive Material Carbon
  • Built in Switch None
  • Adjustment Type User Defined
  • Bushing Thread 3/8-32
  • Power (Watts) 2W
  • Actuator Type Slotted
  • Actuator Length 0.875" (22.23mm)
  • Resistance (Ohms) 250k
  • Actuator Diameter 0.249" (6.32mm)
  • Taper Logarithmic
  • Rotation 314°
  • Size - Body Round - 1.120" Dia (28.45mm)