KG3-40A00 24
KG3-40A00 24
Part Number: KG3-40A00 24
Product Classification: Contactors (Electromechanical)
Manufacturer: Benedict GmbH
Description: CONTACTOR 40A 3P 24VDC COIL
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Termination Style Screw Terminal
  • Coil Voltage 24VDC
  • Operating Temperature -40°C ~ 90°C
  • Contact Rating (Current) 40 A
  • Contact Form 3PST-NO (3 Form A)
  • Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail
  • Switching Voltage 600V, 690V