K5331X24BALB2A-37
K5331X24BALB2A-37
Part Number: K5331X24BALB2A-37
Product Classification: DC Brushless Fans (BLDC)
Manufacturer: Pelonis Technologies
Description: FAN BLOWER 53X31MM 24VDC WIRE
  • Part Status Active
  • Voltage - Rated 24VDC
  • Bearing Type Ball
  • Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
  • Approval Agency CE, cUL, UL
  • Fan Type Blower
  • Width 31.00mm
  • Termination 3 Wire Leads
  • RPM 10000 RPM
  • Power (Watts) 7.92 W
  • Noise 47.7dB(A)
  • Features Auto Restart, Locked Rotor Protection, Polarity Protection, Speed Sensor (Tach)
  • Size / Dimension Rectangular/Round - 53mm L x 53mm H
  • Air Flow 13.6 CFM (0.039m³/min)
  • Static Pressure 0.990 in H2O (246.6 Pa)