K5331H24BALB2A-37
K5331H24BALB2A-37
Part Number: K5331H24BALB2A-37
Product Classification: DC Brushless Fans (BLDC)
Manufacturer: Pelonis Technologies
Description: FAN BLOWER 53X31MM 24VDC WIRE
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Rated 24VDC
  • Bearing Type Ball
  • Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
  • Approval Agency CE, cUL, UL
  • Fan Type Blower
  • Width 31.00mm
  • Termination 3 Wire Leads
  • Noise 41.9dB(A)
  • RPM 8000 RPM
  • Static Pressure 0.630 in H2O (156.9 Pa)
  • Power (Watts) 4.32 W
  • Features Auto Restart, Locked Rotor Protection, Polarity Protection, Speed Sensor (Tach)
  • Size / Dimension Rectangular/Round - 53mm L x 53mm H