K3-24A00-40 110
K3-24A00-40 110
Part Number: K3-24A00-40 110
Product Classification: Contactors (Electromechanical)
Manufacturer: Benedict GmbH
Description: CONTACTOR 24A AC3 4P 4N/O 110AC
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Termination Style Screw Terminal
  • Operating Temperature -40°C ~ 90°C
  • Coil Voltage 110VAC
  • Contact Form 4PST-NO (4 Form A)
  • Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail
  • Contact Rating (Current) 24 A
  • Switching Voltage 600V, 690V