K3-22ND10 230
K3-22ND10 230
Part Number: K3-22ND10 230
Product Classification: Contactors (Electromechanical)
Manufacturer: Benedict GmbH
Description: CONTACTOR 22A N/O AUX 230AC COIL
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Termination Style Screw Terminal
  • Operating Temperature -40°C ~ 90°C
  • Contact Form 3PST-NO (3 Form A)
  • Coil Voltage 230VAC
  • Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail
  • Contact Rating (Current) 22 A
  • Features Auxiliary Contacts
  • Switching Voltage 600V, 690V