K1725H12BALA2A-13
K1725H12BALA2A-13
Part Number: K1725H12BALA2A-13
Product Classification: DC Brushless Fans (BLDC)
Manufacturer: Pelonis Technologies
Description: FAN AXIAL 172X25MM 12VDC WIRE
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Bearing Type Ball
  • Fan Type Tubeaxial
  • Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
  • Approval Agency CE, cUL, UL
  • Voltage - Rated 12VDC
  • Width 25.00mm
  • Power (Watts) 27 W
  • Termination 3 Wire Leads
  • RPM 3600 RPM
  • Static Pressure 0.650 in H2O (161.9 Pa)
  • Features Auto Restart, Locked Rotor Protection, Polarity Protection, Speed Sensor (Tach)
  • Size / Dimension Rectangular/Round - 172mm L x 150mm H