K1238Y48BPLB2A-5
K1238Y48BPLB2A-5
Part Number: K1238Y48BPLB2A-5
Product Classification: DC Brushless Fans (BLDC)
Manufacturer: Pelonis Technologies
Description: FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Bearing Type Ball
  • Fan Type Tubeaxial
  • Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
  • Approval Agency CE, cUL, UL
  • Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
  • Width 38.00mm
  • Voltage - Rated 48VDC
  • Termination 3 Wire Leads
  • Noise 65.0dB(A)
  • RPM 5800 RPM
  • Static Pressure 1.240 in H2O (308.9 Pa)
  • Air Flow 236.8 CFM (6.71m³/min)
  • Power (Watts) 29.28 W