JS-EM-WF250V-02575
JS-EM-WF250V-02575
Part Number: JS-EM-WF250V-02575
Product Classification: Headers, Male Pins
Manufacturer: Central Components Manufacturing
Description: RECT CONN 2POS 2.5MM 2A 250V
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Contact Material Brass
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Number of Positions Loaded All
  • Current Rating (Amps) 2A
  • Number of Rows 1
  • Contact Type Male Pin
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Connector Type Header
  • Style Board to Cable/Wire
  • Contact Finish - Mating Tin
  • Contact Finish - Post Tin
  • Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Number of Positions 2
  • Fastening Type Detent Lock
  • Insulation Color White
  • Insulation Height 0.185" (4.70mm)
  • Termination Press-Fit, Solder
  • Contact Shape Rectangular
  • Voltage Rating 250VAC/DC
  • Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
  • Contact Length - Mating 0.154" (3.90mm)