JS-EM-TB508-031024
JS-EM-TB508-031024
Part Number: JS-EM-TB508-031024
Product Classification: Wire to Board
Manufacturer: Central Components Manufacturing
Description: W/B Terminal B Horiz 0.200" TH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Number of Levels 1
  • Pitch 0.200" (5.08mm)
  • Color Green
  • Voltage 300 V
  • Positions Per Level 3
  • Mating Orientation Horizontal with Board
  • Screw Thread M3
  • Features Interlocking (Side)
  • Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
  • Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Wire Gauge 16-28 AWG
  • Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
  • Current 13.5 A
  • Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
  • Torque - Screw 0.68 Nm (6 Lb-In)