JG-450X7.6UV
JG-450X7.6UV
Part Number: JG-450X7.6UV
Product Classification: Cable Ties and Zip Ties
Manufacturer: JiGO
Description: CBL TIE LOCKING BLK 120LB 1.476'
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Color Black
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Shelf Life -
  • Storage/Refrigeration Temperature -
  • Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Shelf Life Start -
  • Wire/Cable Tie Type Standard, Locking
  • Length - Approximate 18"
  • Tensile Strength 120 lbs (54.43 kg)
  • Length - Actual 1.476' (450.00mm)
  • Width 0.300" (7.60mm)
  • Bundle Diameter 4.92" (125.00mm)