JG-350X4.8
JG-350X4.8
Part Number: JG-350X4.8
Product Classification: Cable Ties and Zip Ties
Manufacturer: JiGO
Description: CBL TIE LOCKING NAT 50LB 1.148'
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Shelf Life -
  • Storage/Refrigeration Temperature -
  • Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Color Natural
  • Shelf Life Start -
  • Wire/Cable Tie Type Standard, Locking
  • Tensile Strength 50 lbs (22.68 kg)
  • Length - Approximate 14"
  • Width 0.189" (4.80mm)
  • Length - Actual 1.148' (350.00mm)
  • Features 3 Locking Tooth
  • Bundle Diameter 3.74" (95.00mm)