JG-200X4.8
JG-200X4.8
Part Number: JG-200X4.8
Product Classification: Cable Ties and Zip Ties
Manufacturer: JiGO
Description: CBL TIE LOCKING NAT 50LB 7.87"
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Shelf Life -
  • Storage/Refrigeration Temperature -
  • Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Color Natural
  • Shelf Life Start -
  • Wire/Cable Tie Type Standard, Locking
  • Length - Approximate 8"
  • Tensile Strength 50 lbs (22.68 kg)
  • Bundle Diameter 1.97" (50.00mm)
  • Length - Actual 0.656' (200.00mm, 7.87")
  • Width 0.189" (4.80mm)