JG-150X3.6
JG-150X3.6
Part Number: JG-150X3.6
Product Classification: Cable Ties and Zip Ties
Manufacturer: JiGO
Description: CBL TIE LOCKING NAT 40LB 5.91"
Packaging: Bulk
  • Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Color Natural
  • Shelf Life Start -
  • Wire/Cable Tie Type Standard, Locking
  • Tensile Strength 40 lbs (18.14 kg)
  • Length - Approximate 6"
  • Bundle Diameter 1.38" (35.00mm)
  • Width 0.140" (3.60mm)
  • Features 3 Locking Tooth
  • Length - Actual 0.491' (150.00mm, 5.91")