JG-100X2.5
JG-100X2.5
Part Number: JG-100X2.5
Product Classification: Cable Ties and Zip Ties
Manufacturer: JiGO
Description: CBL TIE LOCKING NAT 18LB 3.94"
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Shelf Life -
  • Storage/Refrigeration Temperature -
  • Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Color Natural
  • Shelf Life Start -
  • Wire/Cable Tie Type Standard, Locking
  • Tensile Strength 18 lbs (8.16 kg)
  • Length - Approximate 4"
  • Width 0.098" (2.50mm)
  • Bundle Diameter 0.86" (22.00mm)
  • Length - Actual 0.328' (100.00mm, 3.94")