JC10F-050A-V
JC10F-050A-V
Part Number: JC10F-050A-V
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: J&D Manufacturing
Description: 10MM CURRENT TRANS 50A:5VDC
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
Specification
  • Number of Channels 1
  • Part Status Active
  • Polarization -
  • Current - Supply (Max) -
  • Mounting Type Free Hanging
  • Accuracy ±2%
  • Operating Temperature -20°C ~ 50°C
  • Sensitivity -
  • For Measuring AC
  • Package / Case Module, Single Pass Through
  • Current - Sensing 50A
  • Response Time 300ms
  • Linearity ±2%
  • Output Ratiometric, 0V ~ 5V
  • Sensor Type Current Sensor
  • Frequency 50Hz ~ 60Hz