IXD2142A18CER-G
IXD2142A18CER-G
Part Number: IXD2142A18CER-G
Manufacturer: Zilog
Description: IC REG BOOST 1.8V 800MA 6USPC
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type Surface Mount
  • Number of Outputs 1
  • Output Configuration Positive
  • Output Type Fixed
  • Voltage - Output (Max) -
  • Function Step-Up
  • Topology Boost
  • Voltage - Input (Max) 6V
  • Current - Output 800mA
  • Synchronous Rectifier Yes
  • Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
  • Frequency - Switching 1.2MHz
  • Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad
  • Voltage - Input (Min) 0.65V