IXD1504A1519R-G
IXD1504A1519R-G
Part Number: IXD1504A1519R-G
Manufacturer: Zilog
Description: IC REG LINEAR 1.5V 150MA
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Supplier Device Package -
  • Mounting Type -
  • Package / Case -
  • Output Configuration Positive
  • Number of Regulators 1
  • PSRR -
  • Output Type Fixed
  • Voltage - Output (Max) -
  • Current - Output 150mA
  • Control Features Current Limit, Enable
  • Voltage - Input (Max) 6V
  • Protection Features Over Current, Short Circuit
  • Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
  • Current - Quiescent (Iq) 1.27 µA
  • Voltage Dropout (Max) 1.63V @ 150mA