ISB-100-A-802
ISB-100-A-802
Part Number: ISB-100-A-802
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: ICE Components, Inc.
Description: BUSBAR MOUNT CURRENT SENSOR
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Number of Channels 1
  • Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
  • Part Status Active
  • Package / Case Nonstandard
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Sensor Type Hall Effect, Open Loop
  • Output Ratiometric, Voltage
  • Response Time 3µs
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Frequency DC ~ 200kHz
  • Linearity ±0.1%
  • Current - Sensing 100A
  • Accuracy ±0.6%
  • Sensitivity 20mV/A
  • Current - Supply (Max) 14mA