IRF60B217
IRF60B217
Part Number: IRF60B217
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: International Rectifier
Description: TRENCH 40<-<100V
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Through Hole
  • FET Type N-Channel
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Vgs (Max) ±20V
  • FET Feature -
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Grade -
  • Qualification -
  • Package / Case TO-220-3
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 66 nC @ 10 V
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
  • Supplier Device Package PG-TO220-3-1
  • Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2230 pF @ 25 V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 3.7V @ 50µA
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 36A, 10V