IO-C14PP-48
IO-C14PP-48
Part Number: IO-C14PP-48
Product Classification: Power Entry Modules (PEM)
Manufacturer: Io Audio Technologies
Description: IEC C14 PUSH ON PANEL MOUNT W. 4
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Panel Cutout Dimensions -
  • Ingress Protection -
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Mounting Type Panel Mount
  • Approval Agency UL
  • Number of Positions 3
  • Connector Style IEC 320-C14
  • Filter Type Unfiltered - Commercial
  • Switch Features -
  • Current Rating - Circuit Breaker -
  • Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC
  • Connector Type Receptacle, Male Blades
  • Accomodates a Fuse No
  • Fuse Holder, Drawer -
  • Current Rating - Appliance Inlet 10A
  • Current Rating - Filter -
  • Termination Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
  • Panel Thickness 0.039" ~ 0.098" (1.00mm ~ 2.50mm)