IMSA-9640S-18Y900
IMSA-9640S-18Y900
Part Number: IMSA-9640S-18Y900
Manufacturer: IRISO USA Inc.
Description: CONN FFC BOTTOM 18POS 0.4MM R/A
  • Contact Finish Gold
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Contact Material Phosphor Bronze
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Number of Positions 18
  • Mounting Type Surface Mount, Right Angle
  • Flat Flex Type FFC, FPC
  • Connector/Contact Type Contacts, Top and Bottom
  • Voltage Rating 50V
  • Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Pitch 0.016" (0.40mm)