IMSA-9637S-21Y800-
IMSA-9637S-21Y800-
Part Number: IMSA-9637S-21Y800-
Manufacturer: IRISO USA Inc.
Description: CONN FFC BOTTOM 21POS 0.5MM R/A
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Contact Finish Gold
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Contact Material Phosphor Bronze
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Connector/Contact Type Contacts, Bottom
  • Number of Positions 21
  • Mounting Type Surface Mount, Right Angle
  • Flat Flex Type FFC, FPC
  • Voltage Rating 50V
  • Pitch 0.020" (0.50mm)