ICM60-240
ICM60-240
Part Number: ICM60-240
Product Classification: AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Manufacturer: Tri-Mag, LLC
Description: AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 60W
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Applications ITE (Commercial)
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Region Utilized International
  • Polarization Positive Center
  • Operating Temperature 0°C ~ 40°C
  • Form Wall Mount (Class II)
  • Weight 0.441 lb (200.03 g)
  • Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • Voltage - Output 24V
  • Current - Output (Max) 2.5A
  • Cord Length 39.4" (1.00m)
  • No Load Power Consumption 100mW (Max)
  • Power (Watts) 60 W
  • Efficiency Level VI
  • Input Type Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
  • Input Connector NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
  • Standard Number 62368-1
  • Approval Agency cUL, FCC, UL
  • Size / Dimension 4.62" L x 2.14" W x 1.40" H (117.3mm x 54.4mm x 35.6mm)