ICM15-360
ICM15-360
Part Number: ICM15-360
Product Classification: AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Manufacturer: Tri-Mag, LLC
Description: AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 36V 15W
  • Applications ITE (Commercial)
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Region Utilized International
  • Polarization Positive Center
  • Operating Temperature 0°C ~ 40°C
  • Form Wall Mount (Class II)
  • Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • Power (Watts) 15 W
  • No Load Power Consumption 100mW (Max)
  • Standard Number 60950-1
  • Current - Output (Max) 420mA
  • Voltage - Output 36V
  • Cord Length 59" (1.50m)
  • Weight 0.309 lb (140.0 g)
  • Size / Dimension 2.80" L x 1.70" W x 1.20" H (71.2mm x 43.2mm x 30.5mm)