ICE20N60FP
ICE20N60FP
Part Number: ICE20N60FP
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: IceMOS Technology
Description: Superjunction MOSFET
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • FET Type N-Channel
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
  • Vgs (Max) ±20V
  • FET Feature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
  • Package / Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
  • Power Dissipation (Max) 35W (Tc)
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 59 nC @ 10 V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 250µA
  • Supplier Device Package TO-220FP
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 10A, 10V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2064 pF @ 25 V