HU2W391MCZS4WPEC
HU2W391MCZS4WPEC
Part Number: HU2W391MCZS4WPEC
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: AIC tech Inc.
Description: CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Ratings -
  • Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
  • Package / Case Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency 1.7 A @ 120 Hz
  • Operating Temperature -25°C ~ 105°C
  • Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
  • Capacitance 390 µF
  • Voltage - Rated 450 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 270mOhm @ 100Hz