HU2W152MSBS17WPEC
HU2W152MSBS17WPEC
Part Number: HU2W152MSBS17WPEC
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: AIC tech Inc.
Description: CAP ALUM 1500UF 20% 450V SNAP TH
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Surface Mount Land Size -
  • Lead Spacing -
  • Package / Case Radial, Can - Snap-In
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature -25°C ~ 105°C
  • Capacitance 1500 µF
  • Voltage - Rated 450 V
  • Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 100Hz
  • Height - Seated (Max) 3.976" (101.00mm)
  • Ripple Current @ Low Frequency 4.07 A @ 120 Hz