HU2G821MCAS6WPEC
HU2G821MCAS6WPEC
Part Number: HU2G821MCAS6WPEC
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: AIC tech Inc.
Description: CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP TH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Ratings -
  • Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
  • Applications General Purpose
  • Polarization Polar
  • Surface Mount Land Size -
  • Package / Case Radial, Can - Snap-In
  • Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
  • Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
  • Voltage - Rated 400 V
  • Operating Temperature -25°C ~ 105°C
  • Capacitance 820 µF
  • Ripple Current @ Low Frequency 2.72 A @ 120 Hz
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm @ 100Hz