HU2G221MCYS3WPEC
HU2G221MCYS3WPEC
Part Number: HU2G221MCYS3WPEC
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: AIC tech Inc.
Description: CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Ratings -
  • Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
  • Surface Mount Land Size -
  • Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
  • Package / Case Radial, Can - Snap-In
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
  • Capacitance 220 µF
  • Voltage - Rated 400 V
  • Operating Temperature -25°C ~ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency 1.16 A @ 120 Hz
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 440mOhm @ 100Hz